בדרכי החיים זכרונותיו של יוסף פינקלמן

בדרכי החיים זכרונותיו של יוסף פינקלמן

יוסף פינקלמן תרגום מכתב יד אידי: יחזקאל פילון (פינקלמן) הוצאת "אחיטל" בסיוע יד ושם, 2008

מהמחברת המרופטת באידיש ועד לטקס השקת הספר

לאחר שבנו של יוסף, יחזקאל פילון, אדריכל ותושב הוד השרון, פרש לגימלאות, הוא עבר על חפציו במשרד שבביתו וגילה מחברת  עבה ומרופטת כתובה במכונת כתיבה ישנה באידיש. יחזקאל החל לקרוא ולתדהמתו ראה שהמחברת מכילה פרקי זכרונות, החל מגיל 4 שנים ועד העליה לארץ, שנכתבו ע"י אביו יוסף פינקלמן, שנפטר ב – 1990.

יחזקאל, בן יחיד, יליד פולין מהעיר שדליץ, עלה עם הוריו ניצולי שואה לארץ ב-1950. לאחר כמה שנים קשות במעברה בבאר-יעקב, עבר עם הוריו לתל אביב, שם למד בתיכון וסיים לימודי אדריכלות בטכניון. אביו- אדם קשה, סגור, ממעיט בדיבור- עבד עד פטירתו. בבית הוריו כמעט ולא דיברו על הקורות אותם בזמן המלחמה, ואיך קרה שמכל בני משפחתם הענפה שהיתה בפולין- נשארו רק שלושתם ללא קרובים.

לאחר שגילה את מחברת הזכרונות שכתב אביו, נזכר בדמותו של אביו, שלאחר יום עבודה קשה היה מסתגר בחדרו הקטן ומתקתק במכונת כתיבה מושכרת, בה כתב את כל קורות משפחתו על כל הגילגולים שעברו בזמן המלחמה ברוסיה ובפולין עד לעליתם לארץ.

אביו, שלא הירבה בשיח בחיי היום יום, התגלה כבעל יכולת כתיבה מרתקת וכושר ביטוי רב. המחברת נקראה בשקיקה. מקריאתה נודעו ליחזקאל פרטים רבים על קורות המשפחה בזמן המלחמה. אביו שרת בצבא הפולני והרוסי וזכה לאותות הצטיינות. ובזכות שנאתו לגרמנים, נחישות, אינטואיציה, יכולת ההישרדות ועם קצת מזל, הצליח עם אשתו ובנו לאחר טילטולים רבים, הם היחידים, מכל בני משפחתם  שנשארו בשדליץ, ושהושמדו בטרבלינקה, להינצל ולעלות לארץ.

יחזקאל, לאחר קריאת הזכרונות מהמחברת, החליט שזו צוואתו הרוחנית של אביו, לנכדיו ולדורות הבאים, ושעליו להוציאם לאור כספר. הוא רכש מילון מאידיש לעברית והחל בתרגום. לאחר כשנה, בעזרת אשתו שהקלידה למחשב ובעריכתו של מוטי אבן חן, בתמיכת "יד ושם", יצא הספר לאור, ונקרא: "בדרכי החיים".

הספר כתוב בצורת מרתקת ומעניינת,ונקרא בנשימה עצורה. הספר מלווה בהומור ובתמונות אותנטיות מעיר הולדתו שדליץ וממקומות אחרים בהן שהה, לחם ועבד בתקופה הקשה והחשוכה של מלחמת העולם השניה.

הספר הושק בטקס מרשים שהתקיים בהוד השרון, ואודותיו אפשר לקרוא כאן.

את הפרק הראשון של הספר- "סמטת העיזים"- אפשר לקרוא באתר, במסגרת "זכרונות אישיים".

Previous slide
Next slide