משדלץ למעגן מיכאל

משדלץ למעגן מיכאל

דוד כנעני, הוצאה עצמית, דפוס טמפו פרדס חנה, 1994

סיפורו האישי והמשפחתי של דוד כנעני, יליד שדליץ, בן למשפחת קראמארז', שעזב את שדליץ ועלה ארצה במאי 1938 במסגרת הכשרה של "השומר הדתי". היה ממקימי קיבוץ מעגן מיכאל, שם חי עד לפטירתו בשנת 2006.

מתוך הספר:

נולדתי בשדליץ  – עיר בת 40 אלף תושבים במרכז פולין, בין ורשה לבריסק, מרחק של כ-100 ק"מ מוורשה. מרביתם של תושבי עירי היו יהודים שגרו במרכז העיר, ומיעוטם פולנים, שבתיהם היו בפריפריה – בפרברים. היהודים הטביעו את חותמם והשליטו את סיגנונם בחוצות העיר ושדליץ היתה עיר יהודית. ההולך ברחובות העיר הבחין מיד בלבוש היהודי, עם הכובע השחור, עם הזקן והפיאות. הפולנים הגיעו למרכז העיר בימי השוק – פעמיים בשבוע, בימים שלישי וששי.

מגורי היהודים היו בבתים רעועים ונוטים ליפול בסמטאות ארוכות וצרות. העוני היה רב, אם כי היו גם יהודים עשירים. אלה גרו ברחובות מסודרים, טובלים בירק של גנים, עצים ושדרות. באחד הרחובות היותר אמידים גרנו כעשרים משפחות בבית אחד. ביתנו היה מוקף בחצר גדולה ושוער פולני היה סוגר מדי לילה את השער.

לא נכללנו בין עשירי העיר אך גם לא בין ענייה.

יהודי שדליץ היו ברובם אנשים דתיים ורק מיעוטם חילוניים. על כל צעד ושעל עמד בית כנסת, ובעיקר שטיבלעך (בתי כנסת של "חסידים", שנוהגי התפילה בהם שונים מאלה של ה"מתנגדים").

חלקים מהספר מופיעים באתר (קישור)

Previous slide
Next slide