שלום סרנצקי ז"ל 1915-1985 ורעייתו טילה גרינברג 1920-1970

אבי         שלום בן יעקב וחנה (לבית ?) סרנצקי ז"ל,

              1915-1985

אחיותיו:   פסיה זילברמן ז"ל (נפטרה בארץ).

              רבקה זילברשטיין ז"ל (נפטרה בארץ).

              חוה ז"ל (נפטרה בארץ).

אמי        טילה בת ברוך (בן ישראל אלתר) גרינברג

             ומרים (בת יעקב פנחס) ז"ל, 1920-1970

אחיה:     דוד גרינברג  ז"ל

מנציחה את יקיריה:

הגב' בתיה גונן לבית סרנצקי-גרינברג.

Previous slide
Next slide

הורי ילידי העיר שדלץ, שבה חיו עד שנת 1939, שנה שבה נישאו. אבי היה בצעירותו פעיל הנוער הבית"רי בשדלץ. הוא היה איש מסורתי, שפעל רבות להקמת בית-כנסת נוסף בעיר, הנהיג את קבלת פניהם של הילדים מבתי-הספר, ממקבלי ספר התורה הראשון בבית-הכנסת, מבוני הספריה התורנית ואולם ארועים למיעוטי יכולת.

עם פרוץ המלחמה נלקח אבי למחנה עבודה, משם הצליח להימלט, חבר לאימי ויחד ברחו דרך רוסיה לגבול מזרח אסיה עד אוזבקיסטן. בדרך לאותו היעד נולדה להם בת ובהיותה בת שנתיים וחצי נהרגה. בארצות אליהן הגיעו עבדו בכל עבודה קשה כדי להתקיים, למשל כחוטבי עצים בקור של 45- מעלות.

עם תום המלחמה חזרו לפולין בתקווה למצוא שרידי משפחה , אך אף אחד לא שרד מלבד האח הצעיר של אמי, דוד, שאחת הגויות החביאה במשך 22 חודש עם עוד 5 גברים בבוידעם בביתה. בשנת 1945 עלה לישראל כנער צעיר התגייס למשטרה האנגלית במסווה להצלת מעפילים ולאחר מכן להגנה ולצה"ל. בשנת 1951 היגר לקנדה שם התגורר עד לפטירתו בגיל 68.

אותה גויה נישאה לאחד היהודים שהחביאה. לאחר שבתה ובעלה נפטרו עלתה לישראל וחיה כאן עד יום מותה.

ב-1946 לאחר המלחמה, בעת שחזרו לפולין נולדתי בעיר שטטין ומשם דרך אוסטריה (במחנה של "אונרא") דרך איטליה באוניה "גלילה" לחיפה בה התגוררו עד לפציעתו הקשה של אבי בביח"ר וולקן ועד לידתו של אחי יעקב. לאחר מכן עברו להתגורר בהרצליה, בה חיו עד יום מותם.

 

בני המשפחה של שלום סרנצקי שנספו בשואה מונצחים באתר

בני המשפחה של טילה גרינברג שנספו בשואה מונצחים באתר