מי אנחנו ...

אתר ארגון יוצאי שדלץ בישראל

הוקם מתוך הצורך והרצון לשמר את הזיכרונות שנותרו מקהילה שלמה, שנכחדה ברובה הגדול בידי הנאצים באוגוסט 1942, הקהילה היהודית מהעיר שדלץ שבפולין.

אתר זה מאגד עדויות, תמונות, מסמכים, מכתבים וסרטים שפורשים לפנינו מעט מהווי החיים התוסס והמרתק שהתקיים בעיר לפני המלחמה ואת סיפורם של אלו ששרדו את זוועות המלחמה ונותרו כדי לספר.

האתר נועד לקרב את בניהם ונכדיהם של אלו שנולדו שם אל אבותיהם, אל המסורת שהגדירה אותם במשך כמה מאות שנים בעיירה שבפולין ואל הכמיהה הגדולה לארץ ישראל ששכנה בלבם.

הארגון שם לעצמו למטרה לעשות כמיטב יכולתו לאסוף ולשמר כמה שיותר עדויות, תמונות, מכתבים ומסמכים אחרים, שהם הם הזיכרון שנותר. זאת תוך הידוק הקשר עם הדור הצעיר באמצעות פעילויות משותפות שבמרכזם שיח בין דורי, סיורי שורשים לפולין, ועוד.

יום השואה 2022
פנים ושמות
לגלריית התמונות המשפחתיות
לחצו כאן
Previous slide
Next slide

גלריית התמונות

ספרים

מכתבים וגלויות

לזיכרם...

תמונת החודש

אברהם ואסתר שפלן

חיים וג'ניה שפלן (הוריה של הגב' דנה שפלן-בל, מוסרת התמונה)  בסירה השלישית. שאר האנשים אינם ידועים. התמונה צולמה בפארק בשדלץ. התמונה נמסרה לארכיון האתר ע""י הגב' דנה שפלן-בל המתגוררת בקוויבק, קנדה.

 

 

לצפייה בתמונות נוספות של משפחת שפלן לחצו כאן

סיפור החודש

דוד גיורא: לימודיי בחדר ובבית הספר

החדר הראשון של רב אשר

מתי התחלתי ללכת לחדר? זה כנראה היה בגיל שלוש לבין ארבע. איזה הורים לא רצו שילדם ידע להתפלל או לפחות לדעת את ברכת קריאת שמע. כך שכל ילד יהודי (ואפשר לכנות זאת פשוט תינוק של בין כבן) גם אני התחלתי ללמוד בחדר המפורסם של אשר מלמד.

החדר של רבי אשר שכן ברחוב "קוזיה". היה זה רחוב ישן מאוד  ששכן במקביל לרחוב פיינקנה ופילסודסקיגו, והשתרע מהרחוב אוזשקובי ו –ופזשיזד. אורכו היה כ- 100 – 150 מטר וכנראה בעבר היה זה רחוב מסחרי, כי כשמו כן הוא, דהיינו מכרו שם עיזים ?! (קוזיה בפולנית פירושו : עז).

להמשך קריאה …

דוד גיורא- לימודיי בחדר ובבית הספר

החדר הראשון של רב אשר   מתי התחלתי ללכת לחדר? זה כנראה היה בגיל שלוש לבין ארבע. איזה הורים לא רצו שילדם ידע להתפלל או לפחות לדעת את ברכת קריאת שמע. כך שכל ילד יהודי (ואפשר לכנות זאת פשוט תינוק של בין כבן) גם אני התחלתי ללמוד בחדר המפורסם של אשר מלמד. החדר של רבי אשר שכן ברחוב "קוזיה". היה זה רחוב ישן מאוד  ששכן במקביל לרחוב פיינקנה ופילסודסקיגו, והשתרע מהרחוב אוזשקובי ו –ופזשיזד. אורכו היה כ- 100 – 150 מטר וכנראה בעבר היה זה רחוב מסחרי, כי כשמו כן הוא, דהיינו מכרו שם עיזים ?! (קוזיה בפולנית פירושו : עז). להמשך קריאה …

להמשך קריאה...