ניקוי בית העלמין היהודי, אוקטובר 2017

בדלי נרות כבויים, כדים שבורים, גזמי עצים, מגני-דוד מעוטרים בפיתוחי פרחים, אלו הם רק חלק ממבחר הפתעות שציפו לצוות המתנדבים שהגיעו לנקות את בית הקברות היהודי בשדלץ באמצע חודש אוקטובר 2017, כפי שמתואר בכתבתה של העיתונאית אנטה אברמוביץ' מתאריך 25-10-2017.

Previous slide
Next slide

במהלך עבודות הניקיון בבית הקברות מצאו המתנדבים גם שטיחים, מושבים, צמיגים, תרמילים, בגדים ישנים, צינורות ברזל והמון בקבוקי משקאות אלכוהוליים.

במבצע ניקוי בית הקברות, שאורגן תחת הסיסמה "להציל מן הנשייה", לקחו חלק סטודנטים ומורים, תלמידי האוניברסיטה למדעי הטבע והרוח בשדלץ וכן מתנדבים שונים. כמו כן לקחו חלק בפרויקט אסירים המרצים את עונשם במתקן כליאה בשדלץ, המיישם תכניות לשיקום אסירים שנקראת "תיקון". במסגרת תכנית ארצית זו, מאות אסירים מורשעים מרחבי המדינה מסייעים בניקוי ועבודות תחזוקה של בתי עלמין יהודיים בפולין, בפרט בשדלץ ובלוקוב וכן באתר ההנצחה בטרבלינקה.. האסירים הנציחו עצמם בתצלום יחד עם קציני המחלקה הפלילית, לאחר שהקשיבו ביחד לסיפור ההיסטוריה של האתר הזה.

אחד המתנדבים, שהשתתף בפעילות דומה גם בשנות ה-1990 (אז הגיע עם כיתתו, סיפר כיצד היה מצב העניינים שונה בזמנו. מצבות רבות שהיו שלמות וניצבות במקומן נעלמו מאז, נרות הזיכרון והזכוכיות שהגנו עליהן נופצו ונקברו באדמה.

המתנדבים הצהירו כי הם רוצים להמשיך ולעבוד בניקוי בתי עלמין ולשחזר את המראה הראוי להם. הם מקווים שהקהילה היהודית בוורשה וחברי העיריה בשדלץ יעריכו את כוונותיהם ואת רוח ההתנדבות.

התמונות צולמו ע"י אנטה אברמוביץ' (Aneta Abramowicz-Oleszczuk).

 

השארת תגובה